Park 12C – Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Park 12C panorama

Park 12C panorama

Park 12C to nowa atrakcja Zabrza. Jest to świetne miejsce na dziecięcą rozrywkę i edukację na Śląsku. Polecamy dzieciom i rodzicom!

Park 12C Sztolni Królowa Luiza to przede wszystkim podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych.

Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku w czterech strefach tematycznych: strefie tradycji, legend i kultury, geostrefie, strefie techniki i strefie działań. Strefy wypełnione są zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi w postaci struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej, kombajnu ścianowego i chodnikowego. Jedną z największych atrakcji części podziemnej jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik. Kolejka porusza się po specjalnie przygotowanej trasie przekopami kopalni Królowa Luiza.

Park 12C stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa, a także wypoczynek w strefie grillowej. Osobną część Parku stanowi BajtelGruba, czyli zabawkowa kopalnia dla najmłodszych.

Park jest wypełniony interaktywnymi maszynami, których nie sposób znaleźć na zwykłym placu zabaw.

Na wodnym placu odkryjecie m.in. śrubę Archimedesa, słoneczną zapalniczkę, system zapór wodnych i wodospadów, pompę wodną i spory labirynt.

Tuż obok Parku 12C przy współpracy z Fundacją Techniki Wojskowej – Mała Armia „Grupa Śląsk” powstaje Park Techniki Wojskowej, w którym będzie można podziwiać interesujące eksponaty wojskowe. Wśród nich znajdą się pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet, a nawet czołgi T-34 i T-72.

Konieczna rezerwacja zwiedzania pod nr. 32 271 40 77.

GODZINY ZWIEDZANIA
PONIEDZIAŁEK – NIEDZIELA od 8.00 do 20.00

Łatwo od nas trafić do Parku 12C.

Do jedzenia.

Trasa z PizzaPlus do Park 12C

 

Dowiedz się więcej >>